Cascade Credenza
TV credenza in soft taupe Terrain oak with champagne tab pulls, featuring four soft-close doors with adjustable shelves and a ventilated back with power. Accommodates up to a 75 in. flat-screen.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Serene and simple with a soothing neutral color palette, the TV-ready Cascade Credenza helps you create a place of retreat in your home where you can slow down and relax. The credenza is finished in Terrain, a soft taupe finish on Oak veneers with dry brushing and accented by champagne-colored tab pull hardware. Four doors with soft-close hinges and one adjustable shelf behind each pair of doors. There’s a ventilated back panel with one power supply and levelers. Accommodates up to a 75-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 217.00 |
| Carton Width | 79.50 |
| Depth | 17.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 76.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 177 |
| Image Role Data | {“6120_55476_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_55476_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_55476_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6120_55476_80_top”:[“Top |
| Weight | 177 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 76 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Cascade File Cabinet
Bedroom Cascade 6/0 Rails
Cascade Upholstered Side Chair
Cascade Cocktail Table
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade Credenza
Cascade Three-Drawer Nightstand
Cascade Display Cabinet
Cascade Console Table
Bedroom Cascade 5/0 Panel Footboard
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Sleigh Headboard
Cascade California King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Entertainment Console
Swirl Door Entertainment Console
Americana 84″ Tv Console
Leesburg Entertainment Console
Entertainment Console 64in
Four-Door Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
Americana Entertainment Credenza
St. Armand Entertainment Console
69in Entertainment Console
Urban Elevation Low Entertainment Console
Studio 7H Scaffold for Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade Credenza
"*" indicates required fields