Cascade Four-Drawer Bachelor Chest
42″ (106.7 cm) Bedroom Cascade Four-Drawer Bachelor Chest, crafted with attention to detail and elevated through Cast Resin Drawer Fronts and Burlap.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Just breathe and infuse your space with calm and tranquility with the two-tone Cascade Bachelor Chest blending a serene palette of whites, creams and taupe. The outside of the case is finished in lacquered burlap in a pebble color, while the drawer fronts are in a chalk-colored cast resin. Four self-closing drawers. The top drawer has a removable felt lining and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four self-closing drawersTop drawer has a removable felt linerBottom drawer is cedar-linedUSB Port on backCord clip on backFinish: Outside of case: Pebble Beach: lacquered burlap finish. Drawer fronts: Chalk: cast resin in a soft, white finishHardware: Ch | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 42.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 173.00 |
| Carton Width | 45.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 37.375W x 15.375D x 5.5H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Feature Filter | USB Port |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Cast Resin Drawer Fronts and Burlap |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 42.00 |
| Weight | 155 |
| Image Role Data | {“6120_90017_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_90017_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90017_05_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 155 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Cascade Queen Panel Bed
Cascade Server
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Sleigh Headboard
Bedroom Cascade 6/0 Rails
Cascade California King Sleigh Bed
Cascade Console Table
Home Office Cascade Bookcase Hutch
Cascade Three-Drawer Nightstand
Bedroom Cascade 5/0-6/6 Rails
Cascade Six-Drawer Chest
Cascade Console Table
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Panel Headboard
Items We Think You Will Love..
Americana Bachelor Chest
Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Urban Elevation Three-Drawer Bachelors Chest
Bedroom Boheme Chimay Six-Drawer Chest
Leesburg Chest
Archivist Bachelors Chest
Rhapsody Five Drawer Chest
Chatelet Chest
Castella Five Drawer Chest
Normandy Drawer Chest
Archivist Six-Drawer Chest
Beaumont Bachelors Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade Four-Drawer Bachelor Chest
"*" indicates required fields