Castella Bachelors Chest
Bachelor’s chest in an Antique Slate patina with classic carved details and antique-silver hardware; offers three drawers with a cedar-lined bottom, felt-lined top, and a rear 3-plug outlet with USB.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Castella Bachelors Chest brings together classic style elements and a refined, rustic finish with the look of natural wood bathed in sunshine. Exuberant design motifs such as an acanthus leaf molding around the base, column motifs on the case and ornate bun feet infuse the piece with emotion. The Antique Slate finish in a beautiful patina, accented by knob-and-bail pull hardware in an antique silver finish, exudes a livable resort feeling for your interiors. Three drawers, including a cedar-lined bottom drawer and a removable felt liner for the top drawer. On the back is a convenient 3-plug outlet with USB port.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersRemovable felt linerBottom drawer is cedar-linedPower supplyLight underneath with three-intensity touch switchFinish: Antique Slate: a mid-tone brown finish with a beautiful patina.Hardware: Antique Silver Finish Knob and Bail Pull HardwareDi | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 187.61 |
| Carton Width | 46.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 32.25W x 12D x 7H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 36.25 |
| Material Description | Pecan, Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers, Resin, Cedar Drawer Bottom, Felt Panel, Light and Outlet |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 162.26 |
| Image Role Data | {“5878_90017_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5878_90017_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_90017_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_90017_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 162.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Complete The Look
Castella Three Drawer Nightstand
Castella Twelve Drawer Dresser
Castella Bunching Curio
Castella Mirror
Castella 72in Credenza
Bedroom Castella 6/6 Rails (C)
Casual Dining Castella 72in Round Urn Table Top (C)
Casual Dining Castella Rectangle Dining Table Top (C)
Bedroom Castella 6/6 Tufted Headboard
Bedroom Castella 6/0-6/6 Panel Headboard
Castella King Panel Bed
Casual Dining Castella Rectangle Dining Table Base (C)
Items We Think You Will Love..
Rhapsody Five Drawer Chest
Archivist Six-Drawer Chest
Chatelet Chest
Urban Elevation Three-Drawer Bachelors Chest
Bellevue Drawer Chest
Ludwig Brown Drawer Chest
Elixir Six-Drawer Drawer Chest
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Speckled Gray
Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
Americana Bachelor Chest
Grandpas Cabin 5 Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Castella Bachelors Chest
"*" indicates required fields