Castella 72in Credenza
72 in. credenza with classical scroll and acanthus detailing and an Antique Slate finish. Includes three drawers (center drop-front) and three doors, each with an adjustable wood shelf.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The soaring design of the Castella Credenza will lift your spirits and elevate the atmosphere. Romantic scroll motifs around the apron, column motifs on the case front and an acanthus leaf carving around the base give a classical pedigree to the piece. The Antique Slate finish is luminous with the look of natural wood bathed in sunshine, making the credenza fresh for today’s relaxed interiors. The multi-functional credenza has three drawers and a drop-front center drawer and three doors with one adjustable wood shelf behind each.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| Alternate Finish Items | 5070-85001 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 313.00 |
| Carton Width | 75.50 |
| Center Drawer Dimensions | 14.25W x 14D x 4H |
| Center Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 42.50 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 15W x 14.5D x 3.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Material Description | Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 268.97 |
| Image Role Data | {“5878_85001_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5878_85001_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_85001_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_85001_80_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 268.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Complete The Look
Castella Writing Desk
Castella Wood Back Side Chair
Castella 72in Round Urn Table
Castella Mirror
Bedroom Castella 6/0-6/6 Panel Headboard
Casual Dining Castella Rectangle Dining Table Base (C)
Castella Three Drawer Nightstand
Bedroom Castella 6/6 Tufted Footboard (C)
Castella King Panel Bed
Castella Square Cocktail Table
Bedroom Castella 6/0 Rails (C)
Castella California King Tufted Bed
Items We Think You Will Love..
Chatelet Buffet
Rhapsody Bunching Curio
Summerville Server
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Leesburg Display Cabinet
Americana Display Cabinet
Leesburg Buffet
Double Bridge Sideboard
Affinity Server
Americana Pie Chest
Americana Server
Lawson Server
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Castella 72in Credenza
"*" indicates required fields