Castella End Table
End table with shaped, fluted legs and a relaxed rustic finish for Old World charm. Crafted from mixed wood veneers with one drawer and one fixed shelf for storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Old World charm and classic design elements like shaped and fluted legs are updated with a relaxed rustic finish with the look of natural wood bathed in sunshine in the Castella End Table. Crafted of Pecan, Quartered Walnut, Black Walnut, Ash and Maple Veneers, the table exudes a livable resort feeling. One drawer and one fixed shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 11.25 |
| Carton Length | 32.75 |
| Carton Weight | 108.00 |
| Carton Width | 46.75 |
| Depth | 31.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 18.25W x 19.5D x 2.5H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 26.25 |
| Material Description | Pecan, Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Ash, Resin and Maple Veneers |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 27.50 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 90.39 |
| Image Role Data | {“5878_80113_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_80112_113_80_room”:[“Room Image 2″],”5878_80113_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_80113_80_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Ba |
| Weight | 90.39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 27.5 × 26.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Complete The Look
Castella Executive Desk
Casual Dining Castella 72in Round Urn Table Top (C)
Bedroom Castella 6/0-6/6 Panel Headboard
Castella 72in Round Urn Table
Castella Mirror
Castella Twelve Drawer Dresser
Castella Three Drawer Nightstand
Castella Square Cocktail Table
Castella Five Drawer Chest
Bedroom Castella 6/6 Rails (C)
Castella Writing Desk
Castella California King Tufted Bed
Items We Think You Will Love..
Lake House End Table
Ludwig Brown End Table
Palette Brown Tall Bunching Table
Millwork Brown Round End Table
Palette Brown Short Bunching Table
Storia Round End Table
Millwork Brown End Table
Brookhaven End Table
Lake House End Table
Lake House Tiered Table
Melody White Round End Table
Greystone Mill End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Castella End Table
"*" indicates required fields