St. Armand Rectangular End Table
Rectangular end table with a light natural acacia top, antique bronze metal base, and a single drawer with a finger pull.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Casual rustic meets industrial chic in the St. Armand Rectangular End Table, combining an airy metal base and stretchers in an antique bronze metal finish with a top crafted of Acacia Solid Wood in a light natural finish with a finger pull opening on the single drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Alternate Finish Items | 5601-80114-BLK |
| Carton Height | 10.75 |
| Carton Length | 30.00 |
| Carton Weight | 48.50 |
| Carton Width | 23.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 27.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 14.875W x 17.875D x 2.625H |
| Drawer Handle Finish | Antique Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 24.50 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 41.89 |
| Image Role Data | {“5601_80109_115_114_151B_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5601_80114_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_80114_LTWD_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5601_8 |
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 20 × 24.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Door Chest
St. Armand Chairside Table
St. Armand Round End Table
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Writing Desk
Saint Armand Martini Table
St. Armand Chairside Table
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Round End Table
St. Armand Accent Martini Table
Saint Armand Nest of Tables
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Round End Table
Eclipse Brown Round End table
Sylvie Tall Bunching Table
Brookhaven Round Lamp Table
Waterfall Brown Round End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Lake House Square Lamp Table
Storia Round End Table
Americana End Table
Mesa Valley End Table
Palette Brown Tall Bunching Table
Ludwig Brown End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Armand Rectangular End Table
"*" indicates required fields