St. Armand Round Cocktail Table
Round cocktail table with a light rustic acacia top and minimalist metal base with spherical stretchers. A character-rich coffee table for modern transitional spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Minimalist and modern, the St. Armand round cocktail table is filled with character. Crafted of Acacia Solid Wood in a light rustic finish, it features a lightly-scaled metal base with spherical stretchers at the top and bottom. From outside leg to outside leg, the table measures 37 inches wide.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 7.75 |
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 52.91 |
| Carton Width | 41.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 38.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Material Description | Acacia Solids and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 38.58 |
| Image Role Data | {“5601_80110_LTWD_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”5601_80110_113_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5601_80110_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_80110_LTWD_top” |
| Weight | 38.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Round End Table
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Chairside Table
St. Armand Chairside Table
St. Armand Round End Table
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Entertainment Console
Saint Armand Martini Table
St. Armand Door Chest
St. Armand Square Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Normandy Square Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Round Coffee Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Sylvie Square Coffee Table
Verona Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Plymouth Gray Square Coffee Table
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Armand Round Cocktail Table
"*" indicates required fields