Castella Square Cocktail Table
Square cocktail table with generously scaled scroll legs and a carved apron for classic character. Antique Slate finish adds a refined rustic touch to the living room.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Castella’s over-the-top (and fabulous) cocktail table is punctuated by generously scaled scroll legs and a beautifully carved apron. And it has a grand presence at nearly 40 inches square – it will draw your eye to the seating area and be a dramatic surface for accessories and storage. The refined rustic Antique Slate finish projects laid-back luxury.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 16.50 |
| Carton Length | 52.00 |
| Carton Weight | 237.00 |
| Carton Width | 52.00 |
| Depth | 49.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 22.50 |
| Material Description | Pecan, Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Ash, Resin and Maple Veneers |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 49.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 179.68 |
| Image Role Data | {“5878_80112_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_80112_113_80_room”:[“Room Image 2″],”5878_80112_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_80112_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 179.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.25 × 49.25 × 22.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Complete The Look
Castella Five Drawer Chest
Castella Wood Back Side Chair
Castella Executive Desk
Castella Writing Desk
Bedroom Castella 6/6 Tufted Headboard
Castella Upholstered Side Chair
Castella Bunching Curio
Bedroom Castella 6/0 Rails (C)
Castella 72in Round Urn Table
Castella California King Tufted Bed
Castella King Tufted Bed
Bedroom Castella 6/0-6/6 Panel Footboard
Items We Think You Will Love..
Eclipse Brown Round Coffee table
Verona Rectangular Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Melody White Round Coffee Table with Casters
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Affinity Round Cocktail Table
Normandy Square Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Black Round Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Castella Square Cocktail Table
"*" indicates required fields