Sanctuary C Est La Vie Cocktail Table
Flower-shaped cocktail table in a shimmering silver finish with a creamy white reverse-painted glass top. Casters allow easy movement for flexible living room layouts.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Like a Hollywood starlet, this exquisite flower-shaped cocktail table shimmering in a silver finish with undertones of gold and champagne will add beauty and drama to your room. The lovely top is finished in Meringue, a reverse painted glass in a creamy white finish. On casters for easy moving.
Product Details
| Carton Height | 22.50 |
|---|---|
| Carton Length | 42.25 |
| Carton Weight | 118.80 |
| Carton Width | 48.00 |
| Depth | 44.00 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 19.00 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Silver Leaf and White Painted Glass |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 44.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 83.6 |
| Image Role Data | {“5875_80210_95_detail”:[“Detail Image 1″],”5875_80210_95_room”:[“Room Image 1″],”5875_55105_00_5845_52004_99_5875_80210_95_52005_95_room”:[“Room Image 2″],”5875_55105_00_80210_95_room”:[“Roo |
| Weight | 83.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 44 × 19 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Complete The Look
Sanctuary 2 Sanctuary Diamont Canopy King Panel Bed
Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Sanctuary Diamont King Panel Bed
Sanctuary Couture Host Chair
Sanctuary C Est La Vie End Table
Sanctuary Petit Bijou Telephone Table
Sanctuary Gemme Two Drawer Nightstand
Sanctuary Coco En Blanc Nightstand
Sanctuary Charmant Bachelorette Chest
Sanctuary 2 Sanctuary Prim Lounge Chair
Sanctuary Anastasie Nightstand
Sanctuary Diamont Dresser
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray Square Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Black Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Normandy Square Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Millwork Brown Rectangular Coffee Table
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Affinity Round Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary C Est La Vie Cocktail Table
"*" indicates required fields