Sanctuary Coco En Blanc Nightstand
Two-drawer nightstand with cabriole legs and a shaped apron, finished in creamy Blanc with champagne and silver tipping. Oak veneers and jewelry-inspired pulls add refined, traditional style.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With shapely legs up to hero, the Coco En Blanc Nightstand is a timeless treasure of delightful design that will help you create a serene bedroom where the stresses of the day melt away. The creamy white finish, shaped apron on the front and sides and cabriole legs create a masterpiece of style. Two drawers.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersTop drawer has gray and white wallpaper interiorPower supplyCedar-lined bottom drawerFinish: Blanc, a creamy white finish accented with champagne and silver tippingHardware: Antique silver colored metal alloy custom decorative pull designed to | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 116.60 |
| Carton Width | 34.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 23.5W x 11.5D x 4.25H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin with Cedar |
| Number of Drawers | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing Type | Drawknife, wormholes and stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 92.3 |
| Image Role Data | {“5865_90116_02_detail”:[“Detail Image 1″,”Detail Image 2″],”5865_90866_116_02_5845_90008_95_5875_90002_95_room”:[“Room Image 1″],”5865_90116_02_room”:[“Room Image 2”],”5865_90866_116_02_5875 |
| Weight | 92.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 30 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Complete The Look
Sanctuary Bien Ame Buffet
Sanctuary Anastasie Nightstand
Sanctuary 2 Casual Dining Sanctuary Pirouette Dining Table Base
Sanctuary Diamont King Panel Bed
Sanctuary Mariette Lounge Chair
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 5/0-6/6 Rails
Sanctuary Anastasie Dresser
Sanctuary Gemme Two Drawer Nightstand
Sanctuary Petit Bijou Telephone Table
Sanctuary 2 Sanctuary Prim Lounge Chair
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Headboard
Sanctuary C Est La Vie End Table
Items We Think You Will Love..
Chatelet Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Waterfall Black Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Verona Nightstand
Ludwig Brown Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Coco En Blanc Nightstand
"*" indicates required fields