Sanctuary Diamont King Panel Bed
French Moderne-inspired king panel bed with reverse hand-painted glass panels in creamy white and diamond fretwork in a Jewel silver finish. Crafted of poplar and hardwood solids with oak veneers, silver leaf and eglomise; includes headboard, footboard an
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Magical, ethereal and oh-so-luxurious, the French Moderne-inspired Diamont King Bed will transport you to a sublime place. Including the headboard, footboard and rails, the bed features reverse hand-painted glass panels in a creamy white color with diamond fretwork. The diamond fretwork is in Jewel, a silver finish with rich undertones of gold and champagne. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Oak Veneers, silver leaf and eglomise, the headboard can be used alone if desired.
Product Details
| King sizeReverse handpainted glass panelsHeadboard height adjusts at 70-inch and 76-inchFinish: The main finish is Le Sable, a light wood tone washed with a white and gray glaze. The diamond fretwork is Jewel, a silver finish with rich undertones of gold | Yes |
|---|---|
| Finish | The main finish is Le Sable, a light wood tone washed with a white and gray glaze. The diamond fretwork is Jewel, a silver finish with rich undertones of gold and champagne. Headboard and foo |
| Levelers | Yes |
| Bed Frame Opening | 77W x 82D |
| Bed Size | King |
| Carton Height | 551.40 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 365.20 |
| Carton Width | 10.00 |
| Depth | 87.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 70.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Silver Leaf and Eglomise |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Panel Beds |
| Weight Capacity | 500 |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 297 |
| Image Role Data | {“5875_90365_366_95_detail”:[“Detail Image 1″],”5875_90366_95_5865_90202_80_90203_006_02_room”:[“Room Image 1″],”5875_90366_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5875_90365_366_95_de |
| Weight | 297 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.5 × 80 × 70 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | King |
| Collection | Sanctuary 2 |
Complete The Look
Sanctuary Anastasie Nightstand
Sanctuary C Est La Vie Cocktail Table
Sanctuary C Est La Vie End Table
Sanctuary 2 Casual Dining Sanctuary Pirouette Dining Table Base
Sanctuary Petit Bijou Telephone Table
Sanctuary Debutant Wing Chair
Sanctuary Coco En Blanc Nightstand
Sanctuary Hostesse Upholstered Chair
Sanctuary Bien Ame Buffet
Sanctuary Diamont Dresser
Sanctuary Charmant Bachelorette Chest
Sanctuary Anastasie Dresser
Items We Think You Will Love..
Bellevue King Bed
Waterfall Black Queen Upholstered Bed
Verona King Panel Bed
Americana Queen Panel Bed
Americana King Panel Bed
Plymouth Gray King Storage Bed
Normandy Queen Upholstered Storage Bed
Normandy King Upholstered Bed
Americana King Upholstered Poster Bed
Normandy Queen Panel Storage Bed
Plymouth Gray King Poster Bed
Verona Queen Upholstered Bed
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Diamont King Panel Bed
"*" indicates required fields