Sanctuary Noir Et Blanc Entertainment Console
Striking entertainment console with reverse hand-painted, marble-look glass doors in a Noir finish and antique silver tab pulls. Soft-close 3-door storage includes adjustable shelves, a ventilated back and built-in outlets, supporting up to an 80 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With an intriguing matrix design, the Noir Et Blanc Entertainment Console is a dramatic and striking focal point to punch up any interior. The exquisite door fronts have reverse handpainted glass designed to look like marble. The case is finished in Noir, a black paint with rich brown undertones, and the antique silver colored tab pulls add a luxurious touch. The 3 doors have soft close hinges, and there is one adjustable shelf behind the left pair of doors and one adjustable shelf behind the right door. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Oak Veneers and Glass, there is a ventilated back panel and 3 electrical outlets included. Accommodates up to an 80-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft close hingesDoor fronts have reverse handpainted glass designed to look like marbleOne adjustable shelf behind left pair of doors and one adjustable shelf behind right doorVentilated back panelPower supplyFinish: Noir: a dark, black | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 277.20 |
| Carton Width | 83.25 |
| Depth | 20.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Glass |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 230 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 79.75 |
| Wood Distressing Type | Drawknife, wormholes and rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 239.8 |
| Image Role Data | {“5875_55105_480_00_detail”:[“Detail Image 1″],”5875_55480_00_5845_50003_00_room”:[“Room Image 1″],”5875_55480_00_80117_647_52001_95_5845_52001_99_5865_52004_95_room”:[“Room Image 2”],”5875_5 |
| Weight | 239.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 79.75 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Complete The Look
Sanctuary Anastasie Dresser
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 5/0-6/6 Rails
Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Sanctuary Mariette Lounge Chair
Sanctuary 2 Casual Dining Sanctuary Pirouette Dining Table Base
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Headboard
Sanctuary Charmant Bachelorette Chest
Sanctuary Diamont Dresser
Sanctuary Anastasie Nightstand
Sanctuary C Est La Vie Cocktail Table
Sanctuary Gemme Two Drawer Nightstand
Sanctuary Petit Bijou Telephone Table
Items We Think You Will Love..
Lake House TV Console
Americana Entertainment Credenza
Athens Entertainment Base
68in Entertainment Console
Big Bang 78in Entertainment Console
Athens Large Entertainment Base
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
Plymouth Gray Entertainment Base
Swirl Door Entertainment Console
Waterfall Large Entertainment Base
Americana 84″ Tv Console
Entertainment Console 72in
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Noir Et Blanc Entertainment Console
"*" indicates required fields