Sanctuary Diamont Dresser
11-drawer dresser with end jewelry doors featuring hooks and removable mesh bags, plus felt-lined and cedar-lined drawers for protected organization. Crafted of hardwoods and oak veneers in a Jewel silver finish with champagne-gold undertones.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a luxurious platinum patina, the Diamont Dresser is captivating and charming. Delightfully functional, there are jewelry doors on each end: doors with five jewelry hooks and 4 removable mesh jewelry bags attached to each door. There are eleven drawers, and the top 3 have pristine white interiors, while the top left drawer has a cream-colored removable felt liner and the top right drawer has a cream -colored removable jewelry tray. The bottom two drawers are cedar lined. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Oak Veneers, the Diamont Dresser is finished in Jewel, a silver with rich undertones of gold and champagne. The decorative jewelry-like hardware is in an antique silver color.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One door on each endFive jewelry hooks and four removable mesh jewelry bags attached to each doorEleven drawersTop three drawers have white interiorTop left drawer has a cream colored removable felt linerTop right drawer has a cream colored removable jewe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 17.5W x 12.5D x 2.75H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 18W x 12.5D x 2.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd-5th Row Left and Right Drawer Dimensions | 25.5W x 14D x 5H |
| 2nd-5th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 370.40 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 44.50 |
| Material Description | Oak Veneers, Cedar, Felt and Jewelry Box |
| Number of Drawers | 11 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 67.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 326.4 |
| Image Role Data | {“5875_90002_95_detail”:[“Detail Image 1″],”5865_90866_116_02_5845_90008_95_5875_90002_95_room”:[“Room Image 1″],”5875_90002_95_5845_90008_95_room”:[“Room Image 2”],”5875_90365_95_5865_90216_ |
| Weight | 326.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 67 × 44.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Complete The Look
Sanctuary 2 Sanctuary Diamont Canopy King Panel Bed
Sanctuary C Est La Vie Cocktail Table
Sanctuary Charmant Bachelorette Chest
Sanctuary Petit Bijou Telephone Table
Sanctuary Hostesse Upholstered Chair
Sanctuary Anastasie Nightstand
Sanctuary 2 Casual Dining Sanctuary Pirouette Dining Table Base
Sanctuary Debutant Wing Chair
Sanctuary Anastasie Dresser
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 5/0-6/6 Rails
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Headboard
Sanctuary 2 Sanctuary Prim Lounge Chair
Items We Think You Will Love..
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Bellevue Dresser
Sanctuary Armoire – Visage
Ciao Bella Wardrobe
Chatelet Dresser
Waterfall Black Dresser
Archivist Bureau
Sanctuary Dresser
Leesburg Dresser
Americana Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Diamont Dresser
"*" indicates required fields