Williamson Nine-Drawer Dresser
Nine-drawer dresser with felt-lined top drawers, a removable jewelry tray, and cedar-lined bottoms. Crafted of white oak and walnut veneers in a dark finish for bedroom storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Fill your master or guest bedroom with character with this nine-drawer dresser steeped in the rich heritage of the American countryside. Crafted of Hardwood and Poplar Solids with White Oak and Walnut Veneers, the dresser features a black drop-in felt liner in the left and right top drawers, a removeable jewelry tray in the top center drawer with wood supports to rest the tray at the top of the drawer, and cedar-lined bottom drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Nine drawersBlack drop-in felt liner in the left and right top drawersRemovable jewelry tray in the top center drawer with wood supports to rest the tray at the top of the drawerCedar-lined bottom drawersFinish: MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that i | Yes |
|---|---|
| Finish | MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that is paired with an anthracite black with light dusty-wax hang up (BLK) to create a two-tone finish that is as authentic as the countryside from with i |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 21W x 14.75D x 5.5H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.5W x 14.25D x 5.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Dimensions | 22W x 14.75D x 8.75H |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.5W x 14D x 8.75H |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 356.90 |
| Carton Width | 76.25 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 38.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Walnut Veneers with Cedar and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 9 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging, hand planking, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 315.1 |
| Image Role Data | {“5960_90002_MULTI_drawer”:[“Detail Image 1″],”5960_90002_MULTI_90004_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5960_90002_MULTI_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5960_90002_MULTI_top”:[“Top Silo |
| Weight | 315.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 72 × 38.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
Complete The Look
Comfort Counter Stool
Hill Country Comfort Upholstered Side Chair
Hill Country Bedroom Fair Oaks 6/0-6/6 Footboard
Luckenbach Metal and Stone End Table
Floresville Bachelors Chest
Hill Country Casual Dining Balcones 60in Table Top w/2-12in Leaves
Hill Country Casual Dining Balcones 60in Friendship Table Base
Hill Country Bedroom Fair Oaks 6/0 Rails
Balcones 60in Friendship Table with 2-12in Leaves
Hill Country Bedroom Fair Oaks 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Elmendorf Three-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Archivist Bureau
Plymouth Gray Dresser
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Boheme Bilzen Wardrobe
Chatelet Dresser
Ciao Bella Wardrobe
Chatelet Dresser
Waterfall Black Dresser
Americana Dresser
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Normandy Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Williamson Nine-Drawer Dresser
"*" indicates required fields