St. Hedwig Executive Desk
Expansive executive desk with a two-tone saddle brown and aged black finish, white oak and walnut veneers, and custom pewter hardware. Includes 7 drawers with a drop-down keyboard tray, file storage, and removable mouse pad and pencil tray.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Character emanates from this expansive desk. A two-tone finish combines a saddle brown with an aged black accent finish. Custom-crafted pewter hardware with shaped back plates is inspired by hand-wrought ironworks from Texas Hill Country. Packed with function, the St. Hedwig desk offers a drop-down keyboard drawer, removable mouse pad, pencil tray and dividers and letter/legal files on the left side front drawer. Seven drawers total.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Drop-down keyboard drawerRemovable mouse padRemovable pencil trayRemovable dividersLetter/legal pendaflex in left side front drawerLocking file drawerSeven drawers totalKeyboard opening: 26W x 16 – 19 1/4D x 2HKnee space: 28 1/4W x 30 1/4D x 24HFinish: MU | Yes |
|---|---|
| Finish | MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that is paired with an anthracite black with light dusty-wax hang up (BLK) to create a two-tone finish that is as authentic as the countryside from with i |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.75W x 19.75D x 1.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.75W x 19.75D x 3.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.25W x 24D x 9H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 40.00 |
| Carton Weight | 470.80 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 36.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 16D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 28 1/4W x 30 1/4D x 24H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | White Oak and Walnut Veneers with High Quality Bonded Leather and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 73.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, hand planking, gouging, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 415.8 |
| Image Role Data | {“5960_10563_MULTI_detail”:[“Detail Image 1″],”5960_10563_MULTI_EC594_088_room”:[“Room Image 1″],”5960_10563_MULTI_visitorsside”:[“Silo Image 1″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5960_10563_MULTI_to |
| Weight | 415.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 73 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
Complete The Look
Bandera 86in Table with 2-18in Leaves
Elmendorf Three-Drawer Nightstand
Hill Country Helotes Dining Bench
Hill Country Twin Sisters Ladderback Arm Chair
Floresville Bachelors Chest
Fair Oaks King Upholstered Bed
Hill Country Casual Dining Balcones 60in Friendship Table Base
Comfort Barstool
Bexar Leg Huntboard
Hill Country Bedroom Fair Oaks 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Bluewind Flip-Top Console Table
Williamson Nine-Drawer Dresser
Items We Think You Will Love..
42” Leg Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Blossoming Hope Writing Desk
Telluride 66” Writing Desk
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Archivist Writing Desk
Tynecastle Writing Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Corsica Writing Desk
Brookhaven Desk Chair
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Hedwig Executive Desk
"*" indicates required fields