Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Bow-front executive desk in cherry veneers with a bonded leather top. Offers 7 ball-bearing drawers, including two letter/legal file drawers for organized storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
It’s the classic bow front desk you’ve always dreamed of. Crafted of Cherry Veneers with a premium bonded leather top, it is sure to inspire your best work. Seven drawers are on steel ball-bearing slides and include 2 file drawers that take letter/legal files and 4 utility drawers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Bonded leather topSeven drawers on steel ball bearing slides include two file drawers which take letter/legal filesDrop-front center drawerKeyboard opening dimensions: 20W x 15 1/2D x 2HFour utility drawersFinished backKneehole opening: 21 7/8W x 24D x 24 | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 2.125H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 4.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 10.875H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 201.83 |
| Carton Width | 51.38 |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 20W x 15.5D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Knee Space | 21 7/8W x 24D x 24H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers with High Quality Bonded Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 166.78 |
| Image Role Data | {“299_10_301room2”:[“Room Image 1″],”299_10_301visitorsside”:[“Silo Image 1″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”299_10_301top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 166.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 48 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 299-10 |
Complete The Look
Items We Think You Will Love..
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
42” Leg Desk
Tynecastle Writing Desk
Rustic Glam Trestle Desk
Telluride Computer Credenza
Corsica Executive Desk
Archivist Executive Desk
Leesburg Executive Desk
Archivist Writing Desk
Tynecastle Executive Desk
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
54 inch Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
"*" indicates required fields