Rustic Glam Trestle Desk
Trestle writing desk in quartered white oak veneers and glass with eglomise accents, featuring a drop-front keyboard drawer and two utility drawers with dividers. Includes a pencil tray, mouse pad, and antique brass knobs.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
We’re sure this is the most glamorous work-from-home desk solution you’ll find anywhere. With trestle base with shaped circular end panels, the Rustic Glam Leg Trestle Desk is crafted of Quartered White Oak Veneers and glass with shimmery eglomise accents. The center drop-front drawer accommodates a keyboard, and there are two utility drawers with two dividers in each. One pencil tray and mouse pad can be used in either side drawer. Antique brass knob hardware.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center drop-front drawerTwo utility drawers with three dividers in eachOne pencil tray and mouse pad to use in either side drawerKeyboard drawer opening: 25 3/16W x 16 1/2D x 2 3/4Kneehole dimensions: 27 1/4W x 24HEglomise glass accentsFinish: Eglomise gl | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 16.34 |
| Carton Length | 34.06 |
| Carton Weight | 204.26 |
| Carton Width | 69.88 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 24.625W x 16.625D x 2.625H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 27 1/4W x 24H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 10.25W x 19.875D x 2.0625H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Quartered White Oak Veneers and Glass |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 300 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, gouging, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 164.69 |
| Image Role Data | {“1641_10459_464_445_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”1641_10459_LTWD_drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1641_10459_LTWD_visitorsside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”16 |
| Weight | 164.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 64 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rustic Glam |
Complete The Look
Rustic Glam Credenza
Rustic Glam Bookcase
Rustic Glam Leg Desk
Items We Think You Will Love..
54 inch Writing Desk
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Corsica Junior Executive Desk
South Park 60” Writing Desk
Archivist Executive Desk
Writing Desk
Tynecastle Writing Desk
42” Leg Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Rhapsody Executive Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rustic Glam Trestle Desk
"*" indicates required fields