Tynecastle Writing Desk
Rustic writing desk with a criss-cross beam base and warm chestnut finish over figured alder veneers. Features a drop-front keyboard drawer, utility storage with dividers, and a writing slide with pencil tray.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a rustic equestrian flavor, The Tynecastle Writing Desk has a criss-crossed beam-like base reminiscent of rafters in a barn, elevated by chunky feet. Crafted of Poplar Solids and Figured Alder Veneers, the desk is finished in a warm chestnut color. A center drawer with drop-front allows for keyboard use. Two utility drawers with 3 slots and 2 removable dividers in each drawer. One writing slide and one pencil tray for use in either drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center drawer with drop-front for keyboard useTwo utility drawers with three slots and two removable dividers in each drawerOne writing slide and one pencil tray for use in either drawerKeyboard space: 24W x 16 – 19D x 2 1/2HKnee space: 24 1/4HFinish: A w | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 15.88 |
| Carton Length | 37.25 |
| Carton Weight | 207.57 |
| Carton Width | 67.50 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Aged Copper |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 24W x 16D x 2.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 24 1/4H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 12.5W x 20D x 4H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Levelers | No |
| Material Description | Alder Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 178.02 |
| Image Role Data | {“TynecastleDrawerDetail”:[“Detail Image 1″],”5323_10459446466”:[“Room Image 1″],”5323_10459drawersidesilo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5323_10459visitorssidesilo”:[“Silo Image 2″,” |
| Weight | 178.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 64 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
Complete The Look
Tynecastle Dresser
Bedroom Tynecastle King Panel Footboard
Tynecastle Nightstand
Casual Dining Tynecastle Round Dining Table Base
Tynecastle Landscape Mirror
Bedroom Tynecastle King Panel Rails
Bedroom Tynecastle King Panel Headboard
Tynecastle Rectangle Leg Dining Table with Two 18” Leaves
Tynecastle Bunching Bookcase
Tynecastle Ladderback Arm Chair
Tynecastle California King Panel Bed
Tynecastle King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Telluride Computer Credenza
Rustic Glam Trestle Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Rhapsody Executive Desk
Chatelet Writing Desk
Brookhaven Executive L Right Return
54 inch Writing Desk
Brookhaven Leg Desk
Corsica Executive Desk
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
Rhapsody Writing Desk
Corsica Junior Executive Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Tynecastle Writing Desk
"*" indicates required fields