Tynecastle Nightstand
Traditional three-drawer nightstand in warm chestnut Alder veneers with aged copper hardware, plus a built-in lamp dimmer and cord clip for bedside convenience.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by Georgian design, the distinctive Tynecastle Nightstand is framed by architectural pilasters on each side of the case, and distinguished by a shaped base on the front and side and chunky feet. The warm chestnut-colored finish over figured Alder veneers creates a canvas of comfort and classic appeal, accented by custom knob and handle hardware in an aged copper finish. Three drawers, a dimmer switch for your lamp and a clip for a phone cord.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersDimmer touch switch for your lampClip for phone cordFinish: A warm, chestnut-colored, physically distressed finish over figured Alder veneers create a canvas of comfort and classic appeal for the Tynecastle collectionHardware: Aged Copper Fin | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 21W x 12.5D x 2.75H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 21W x 12.5D x 5.25H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 116.85 |
| Carton Width | 35.50 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Aged Copper |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 99.21 |
| Image Role Data | {“TynecastleDrawerDetail”:[“Detail Image 1″],”5323_90266016room”:[“Room Image 1″],”5323_90016silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5323_90016topsilo”:[“Top Silo Image 1”],”TynecastleDra |
| Weight | 99.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
Complete The Look
Tynecastle King Panel Bed
Tynecastle Rectangle Leg Dining Table with Two 18” Leaves
Tynecastle California King Panel Bed
Tynecastle Bunching Bookcase
Tynecastle Ladderback Side Chair
Tynecastle Executive Desk
Tynecastle Writing Desk
Tynecastle Ladderback Arm Chair
Bedroom Tynecastle California King Panel Rails
Bedroom Tynecastle King Panel Headboard
Casual Dining Tynecastle Round Dining Table Base
Bedroom Tynecastle King Panel Footboard
Items We Think You Will Love..
Affinity Three-Drawer Nightstand
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Archivist Three-Drawer Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Grandpas Cabin Night Stand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Bellevue Nightstand
Verona Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Plymouth Gray Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Tynecastle Nightstand
"*" indicates required fields