Curata One-Drawer Nightstand
Modern nightstand combining white oak veneers in a Midnight finish with brushed brass and glass, featuring a single floating drawer for streamlined bedside storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a sophisticated and modern simplicity, the Curated Nightstand mixes materials of White Oak Veneers in a Midnight finish, brass-colored metal and glass for a curated chic look in an organic color palette. The single drawer with its two horizontal brass pulls looks like it is floating between the brass frame and the glass top for an architectural appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 32.50 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 110.01 |
| Carton Width | 37.25 |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 28W x 13.5D x 5.25H |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 28.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers, Metal and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 79.59 |
| Image Role Data | {“1600_90016_drawer”:[“Detail Image 1″],”1600_90016_DKW_room”:[“Room Image 1″],”1600_90266_016_009A_011_DKW_room”:[“Room Image 2″],”1600_90016_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],” |
| Weight | 79.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 34 × 28 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Complete The Look
Curata Upholstered Chair
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Curata Accent Table
Curata Writing Desk
Casual Dining Curata 72in Round Dining Table Top
Curata Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Curata Buffet/Credenza
Curata Mobile File
Curata Upholstered Bench
Curata Upholstered Bar Stool
Curata Pub Table
Casual Dining Curata Round Dining Table Base
Items We Think You Will Love..
Bellevue Open Nightstand
Affinity Three-Drawer Nightstand
Bellevue Nightstand
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Chatelet Fretwork Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Black
Leesburg Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Chatelet Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Curata One-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields