Telluride 66” Writing Desk
66 in. writing desk with curved legs, carved leather inset panels, and nailhead trim in a rich black finish. Features a drop‑front keyboard drawer and two utility drawers with removable dividers.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a hunt country flair and pedigreed design details like curved legs with scroll motifs and carved leather inset panels with nail head trim, the Telluride 66-inch Writing Desk offers a stylish and functional work-from-home solution. Crafted of Cherry Veneers with leather and nail head trim, the black paint finish with reddish brown rub-through presents a rich menswear look. There’s a center drawer with drop front for the keyboard, and two utility drawers with removable dividers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Bonded leather inserts on topCenter drawer with drop-front for keyboardTwo utility drawers with removable dividersKeyboard area: 27 1/8W x 19 1/8D x 2 3/8HKnee space: 54 1/2W x 24 1/8HFinish: Black finish over cherry veneers with reddish brown rub-through | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 9.00 |
| Carton Length | 40.50 |
| Carton Weight | 167.55 |
| Carton Width | 69.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 32.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 27.125W x 19.125D x 2.375H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 54 1/2W x 24 1/8H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 10.75W x 19.125D x 2.5H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Levelers | No |
| Material Description | Cherry Veneers with Leather, Nailhead Trim and High Quality Bonded Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 66.00 |
| Wood Distressing Type | Rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 154.32 |
| Image Role Data | {“370_10_459_inset3”:[“Room Image 1″],”EC448_097___370_10_459”:[“Room Image 2″],”370_10_459”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”370_10_459_inset2″:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”] |
| Weight | 154.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
Complete The Look
Telluride Computer Credenza
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Telluride Tilt Swivel Chair
Telluride Bookcase Base
Telluride Lateral File
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Telluride Bookcase Hutch
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
Items We Think You Will Love..
Rustic Glam Trestle Desk
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Corsica Executive Desk
Brookhaven Desk Chair
St. Armand Writing Desk
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Archivist Writing Desk
Archivist Executive Desk
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Chatelet Writing Desk
Rhapsody Executive Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Telluride 66” Writing Desk
"*" indicates required fields