Rhapsody Executive Desk
Executive desk with a chevron-veneer top and bonded-leather writing surface in a walnut rustic finish. Includes a drop-front keyboard drawer, utility storage, and two locking letter/legal file drawers.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by a French antique, the classic chevron veneer pattern on the top of the Rhapsody Executive Desk gives striking character to this stunning piece that is a worthy focal point for the office of any successful professional. A center bonded leather writing surface adds to the prestige. Functional elements include a center drawer with drop-front for keyboard use; two drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer and three slots with two removable dividers in each drawer. Two utility drawers and two locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Center bonded leather writing surfaceCenter drawer with drop-front for keyboard useKeyboard space: 25 5/8W x 20 1/2D x 2 3/4HTwo drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer and three slots with two removable dividers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 20.5D x 2H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 20.5D x 3.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 26.5D x 10.75H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 43.50 |
| Carton Weight | 470.00 |
| Carton Width | 77.25 |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.625W x 20.5D x 2.75H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Knee Space | 27 1/2W x 31 1/2D x 24 1/4H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecan, Hickory, Ash, Black Walnut and Maple Veneers with Resin and High Quality Bonded Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 418.88 |
| Image Role Data | {“5070_10563_inset2”:[“Detail Image 1″],”5070_10563_inset4”:[“Room Image 1″],”5070_10563”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5070_10563_inset3″:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5 |
| Weight | 418.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 74 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
Complete The Look
Rhapsody Writing Desk
Rhapsody California King Panel Bed
Casual Dining Rhapsody Round Urn Table Top
Bedroom Rhapsody California King-King Panel Footboard
Rhapsody 96” Credenza
Rhapsody Tufted Dining Chair
Casual Dining Rhapsody Rectangle Dining Table Top
Bedroom Rhapsody California King-King Panel Headboard
Rhapsody Wood Back Side Chair
Rhapsody Bunching Curio
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Rhapsody King Tufted Bed
Items We Think You Will Love..
Archivist Writing Desk
Tynecastle Writing Desk
54 inch Writing Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Brookhaven Executive Desk
Chatelet Writing Desk
Curata Writing Desk
Corsica Executive Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rhapsody Executive Desk
"*" indicates required fields