Corsica Junior Executive Desk
Acacia veneer junior executive desk with a wire-brushed light natural finish. Seven drawers include top drawers with removable dividers for organized storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a casual attitude and a sun-washed ambience inspired by the Mediterranean island for which it is named, the Corsica Junior Executive Desk is crafted of Acacia Veneers with a wire-brushed, artisan light natural finish with reclaimed character. The top two drawers on each side contain removable divider inserts. There’s
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersTop two drawers on each side contain removable divider insertsOne removable writing slide and one removable pencil drop-in can be used in either top drawerBottom two drawers on each side are locking file drawers and contain pendaflex letter/l | Yes |
|---|---|
| Finish | A wire-brushed, artisan, light natural finish with reclaimed character is on exotic beautiful Acacia wood, known for its rustic charm, tactile hand, knots and color variations in serene organ |
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 10.625W x 20.5D x 2.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 10.625W x 21D x 4.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 10.75W x 18.5D x 9.5H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 35.43 |
| Carton Weight | 319.67 |
| Carton Width | 63.39 |
| Depth | 32.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze (Corsica light hardware) |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 23.25W x 17D x 3H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 26.75W x 25D x 24.5H |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, rock, wormholes, scratch, antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 279.99 |
| Best Seller | No |
| Drawers | No |
| Dust Bottom | No |
| Image Role Data | {“5180_10660_detail”:[“Detail Image 1″],”5180_10660___EC387_099”:[“Room Image 1″],”5180_10660_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5180_10660_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3 |
| Metal Distressing | No |
| Safety Stop | No |
| Tipover Restraint Included | No |
| Ventilation | No |
| Weight | 279.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 60 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
Complete The Look
Corsica Bookcase
Corsica Lateral File
Corsica Writing Desk
Items We Think You Will Love..
Brookhaven Leg Desk
42” Leg Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Rhapsody Executive Desk
Corsica Executive Desk
Brookhaven Desk Chair
Tynecastle Executive Desk
Rustic Glam Trestle Desk
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Writing Desk
Archivist Writing Desk
Chatelet Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Corsica Junior Executive Desk
"*" indicates required fields