Archivist Executive Desk
Traditional executive desk with a drop-front keyboard drawer, wire management, and abundant storage including utility drawers and two locking file drawers with Pendaflex letter/legal. Finished in warm pecan over Pecky Pecan veneers with antique bronze har
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Stately and stylish with a European pedigree, the Archivist Executive Desk is updated with a host of time-saving functions, along with chic bun feet and a soft pecan-colored finish with authentic warmth. The center drawer has a drop front for keyboard use, and the top left drawer has 2 removable partitions, while the top right drawer has 2 removable dividers, one writing slide and a pencil tray, and there are 2 utility drawers, along with 2 locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system. The drawers are adorned with antique-inspired bronze-colored hardware. Wire management.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center bonded leather writing surfaceCenter drawer with drop front for keyboard useTop left drawer has two removable partitionsTop right drawer has two removable dividers, one writing slide and one pencil trayTwo utility drawersTwo locking file drawers wi | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.375W x 20D x 3.125H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.375W x 19.75D x 4.25H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12W x 24D x 9.375H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 326.28 |
| Carton Width | 69.25 |
| Depth | 32.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.625W x 16D x 2.875H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 26 1/2W x 25 1/2D x 24 1/4H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 66.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 278 |
| Image Role Data | {“5447_10563_detail”:[“Detail Image 1″],”5447_10563_464_467_room”:[“Room Image 1″],”5447_10563_drawersidesilo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5447_10563_visitorssidesilo”:[“Silo Image |
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Complete The Look
Archivist Bachelors Chest
Casual Dining Archivist Trestle Dining Base
Archivist King Sleigh Bed withLow Footboard
Archivist Nine-Drawer Dresser
Archivist Trestle Table with 2-18in Leaves
Archivist Sideboard
Archivist Queen Sleigh Bed withLow Footboard
Archivist Bureau
Archivist Six-Drawer Chest
Bedroom Archivist 6/0 – 6/6 Sleigh Headboard
Bedroom Archivist 6/0 – 6/6 Low Footboard
Bedroom Archivist 5/0 Low Footboard
Items We Think You Will Love..
42” Leg Desk
Tynecastle Executive Desk
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven Leg Desk
54 inch Writing Desk
Telluride 66” Writing Desk
Writing Desk
Curata Writing Desk
South Park 60” Writing Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
St. Armand Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Archivist Executive Desk
"*" indicates required fields