42” Leg Desk
Versatile 42 in. leg desk in cherry veneers with a dark, distressed finish. Features a drop-front keyboard drawer and two utility drawers with a removable writing insert.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
As more homes merge living, working, dining and home school activities, multi-purpose pieces like this 42-inch leg desk that doubles as a sofa table, hall or bedroom table, are in demand. Blending function and fashion, it features a center drawer with drop-front for keyboard use, 2 utility drawers with one removable writing insert for use in either drawer and is crafted of Hardwood Solids and Cherry Veneers with distressing for a relaxed feel.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center drawer with drop-front for keyboard useTwo utility drawers with one removable writing insert for use in either drawerKeyboard space: 18 1/4W x 15 1/2D x 2 1/2HKnee space: 24HFinish: Dark cherry finish with distressing.Distressed Finished: Cow-taili | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 9.45 |
| Carton Length | 37.40 |
| Carton Weight | 90.06 |
| Carton Width | 45.47 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 18.25W x 15.5D x 2.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Knee Space | 24H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 6W x 16D x 3H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 76.83 |
| Image Role Data | {“5085_10442_REVISED”:[“Room Image 1″],”5085_10442_inset2”:[“Silo Image 1″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5085_10442_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 76.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 42 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 5085-10 |
Complete The Look
Items We Think You Will Love..
Blossoming Hope Writing Desk
Brookhaven Leg Desk
Telluride 66” Writing Desk
Corsica Executive Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Rustic Glam Leg Desk
South Park 60” Writing Desk
Leesburg Executive Desk
Archivist Writing Desk
54 inch Writing Desk
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Corsica Junior Executive Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
42” Leg Desk
"*" indicates required fields