Sanctuary Dresser
Curvy double dresser in a Silver Leaf Bardot finish with an aged patina and French-inspired hardware. Seven drawers include felt-lined top drawers and a cedar-lined bottom, crafted from hardwoods with cedar and birch veneers.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With its soft, curvy, Bombay-like shape and elegant Silver Leaf Bardot finish with a slightly aged patina, this is a treasure chest of a dresser to enchant your master suite. The opulent hardware is inspired by an 18th Century French antique. The top drawers are felt-lined, and the bottom drawer is lined in cedar. Crafted of Hardwood Solids and Cedar and Birch Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 17.75W x 13.5-19D x 4H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.75W x 13.75D x 4H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 28W x 16.5D x 6.25H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 25.75W x 14D x 6.25H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 279.40 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 21.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 38.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwoods, Cedar Veneers, Resin, Silver Leaf, Felt and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 239.8 |
| Image Role Data | {“5413_90002hardware”:[“Detail Image 1″],”5413_90002009room”:[“Room Image 1″],”5413_90866room”:[“Room Image 2″],”5413_90002silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5413_90002top”:[“Top Sil |
| Weight | 239.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 68 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Complete The Look
Sanctuary Spindle Arm Chair
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Sanctuary Side Chair
Sanctuary Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Sanctuary Dresser
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Headboard
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Sanctuary Armoire – Visage
Items We Think You Will Love..
Ciao Bella Wardrobe
Chatelet Dresser
Sanctuary Anastasie Dresser
Leesburg Bureau
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Black
Boheme Adante Dresser
Normandy Dresser
Sanctuary Diamont Dresser
River Place 2 Door 9 Drawer Dresser
Bellevue Dresser
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Grandpas Cabin 7 Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Dresser
"*" indicates required fields