Archivist Nine-Drawer Dresser
Nine-drawer dresser crafted in Pecky Pecan veneers with a soft pecan finish. Antique-inspired ring pulls add a rustic, authentic touch.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Capturing epic European and American style elements with a world-traveled pedigree, the Archivist nine-drawer dresser embraces both elegance and beloved, comfortable and simple lines inspired by authentic antiques. Crafted with Pecky Pecan Veneers, the dresser has a soft casual pecan-colored finish with a rustic feel. The finishing touch is the antique-inspired ring-pull hardware in a time-worn bronze.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Nine drawersTop three drawers have finger pulls on the bottomDrop-in felt liner in top drawersJewelry tray in top left drawerThird drawer on left side has false bottom for hidden storage areaCedar lined bottom drawersFinish: A soft casual finish over Peck | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 297.62 |
| Carton Width | 72.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 40.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Felt |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 9 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 253.53 |
| Image Role Data | {“5447_90002_008_room”:[“Room Image 1″],”5447_90866_017_002_008_room”:[“Room Image 2″],”5447_90866_017_002_008_room2”:[“Room Image 3″],”5447_90002_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],” |
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 68 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Complete The Look
Archivist Trestle Table with 2-18in Leaves
Archivist Three-Drawer Nightstand
Casual Dining Archivist Trestle Dining Base
Archivist Executive Desk
Archivist Sideboard
Archivist King Sleigh Bed withLow Footboard
Archivist Upholstered Side Chair
Bedroom Archivist 5/0 Low Footboard
Archivist Queen Sleigh Bed withLow Footboard
Archivist Ladderback Side Chair
Archivist Writing Desk
Bedroom Archivist 5/0 Sleigh Headboard
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Dresser
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Black
Normandy Dresser
Sanctuary Diamont Dresser
Americana Dresser
Sanctuary Dresser
Chatelet Dresser
Ludwig Brown Dresser
Sanctuary Armoire – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Archivist Nine-Drawer Dresser
"*" indicates required fields