Sanctuary Anastasie Dresser
Nine-drawer dresser in creamy Blanc with champagne and silver tipping, featuring a drop-front top center drawer and a felt-lined jewelry tray. Cedar-lined bottom drawers and wallpaper-lined top drawers add function and elegance.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Just add candlelight. With clean lines and a creamy white finish accented with champagne and silver tipping, the Anastasie Dresser is refined elegance with a whisper of Hollywood glamour. As practical as it is pretty, the nine-drawer dresser has a top center drawer with a drop front and a right top drawer with a drop-in felt-lined jewelry tray. The bottom 3 drawers are cedar-lined, and the top 3 drawers are lined with gray and white designer wallpaper.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Nine drawersTop three drawers have gray and white wallpaper interiorTop center drawer has a drop-frontRight top drawer has a drop-in felt lined jewelry trayBottom three drawers are cedar-linedFinish: Blanc, a creamy white finish accented with champagne an | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 17W x 14.5D x 6H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 21.25W x 16D x 5.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 2nd Row Center Drawer Dimensions | 17.75W x 16.25D x 7.75H |
| 2nd Row Center Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 21.25W x 16D x 8H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 3rd Row Center Drawer Dimensions | 17.75W x 16D x 9.5H |
| 3rd Row Center Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 21.25W x 16D x 9.5H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 286.00 |
| Carton Width | 74.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Silver Leaf and Cedar |
| Number of Drawers | 9 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing Type | Drawknife, wormholes and stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 246.4 |
| Image Role Data | {“5865_90203_02_detail”:[“Detail Image 1″],”5865_90203_004_02_room”:[“Room Image 1″],”5865_90203_006_02_room”:[“Room Image 2″],”5875_90366_95_5865_90202_80_90203_006_02_room”:[“Room Image 3”] |
| Weight | 246.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 70 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Complete The Look
Sanctuary 2 Casual Dining Sanctuary Pirouette Dining Table Base
Sanctuary Debutant Wing Chair
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Footboard
Sanctuary Gemme Two Drawer Nightstand
Sanctuary Bien Ame Buffet
Sanctuary 2 Sanctuary Diamont Canopy King Panel Bed
Sanctuary Diamont Dresser
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 5/0-6/6 Rails
Sanctuary Noir Et Blanc Entertainment Console
Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Sanctuary Hostesse Upholstered Chair
Sanctuary Mariette Lounge Chair
Items We Think You Will Love..
Boheme Adante Dresser
Ludwig Brown Dresser
Verona Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Boheme Bilzen Wardrobe
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Sanctuary Dresser
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Bellevue Dresser
Leesburg Bureau
Tynecastle Dresser
Americana Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Anastasie Dresser
"*" indicates required fields