Chatelet Entertainment Console
Entertainment console with mirrored fretwork doors and adjustable shelving, finished in warm Caramel Froth with Paris Vintage accents. Includes a 3-plug outlet and fits TVs up to 65 in.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elevate your entertainment in livable luxury. The timeless Chatelet Entertainment Console features 3 mirrored fretwork doors, a scalloped base and the soft amber Caramel Froth finish. The accent finish is Paris Vintage, a distressed white with fretwork overlay. The antique mirror behind the fretwork is removable. Behind each door are two adjustable shelves. One three-plug outlet. Accommodates up to a 65-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three mirrored fretwork doorsTwo adjustable shelves behind each doorOne three-plug outletInterior depth: 15”Antique mirror behind fretwork is removableFinish: A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft ambe | Yes |
|---|---|
| Finish | A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Cara |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 23.75 |
| Carton Weight | 264.00 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers, Antique Mirror and Resin |
| Max TV Size | 65″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 6 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 190 lbs |
| USB Ports? | No |
| Video2 | https://www.youtube.com/watch?v=2i6_WJYi5TA |
| Video2Comment | Chatelet Collection Video – TV Spot |
| Width | 68.25 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, wormholes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 220 |
| Image Role Data | {“5351_55468room”:[“Room Image 1″],”5351_55468wtvsilo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5351_55468top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68.25 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Complete The Look
Casual Dining Chatelet Round Dining Table Top w/1-20in Leaf
Bedroom Chatelet King Panel Footboard
Chatelet Nightstand
Chatelet Round Dining Table with One 20” Leaf
Chatelet Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Chatelet Chest
Chatelet Dresser
Casual Dining Chatelet Rectangle Trestle Dining Table Top w/2-22in Leaves
Chatelet Fretback Side Chair
Chatelet Nightstand
Bedroom Chatelet Queen Panel Rails
Chatelet Splatback Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Lake House TV Console
Four-Door Entertainment Console
Millwork Brown Entertainment Base
Plymouth Gray Entertainment Base
Solstice 78in Entertainment Console
Big Bang 78in Entertainment Console
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
69in Entertainment Console
Leesburg Entertainment Console
St. Armand Entertainment Console
Athens Large Entertainment Base
Urban Elevation Low Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chatelet Entertainment Console
"*" indicates required fields