Chatelet Nightstand
Three-drawer nightstand in Caramel Froth with burnished hardware; top drawer is wallpapered and bottom drawer is cedar-lined. Integrated 3-plug outlet with USB port provides convenient bedside power.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Create a romantic bedroom retreat in the spirit of iconic Parisian interiors. The Chatelet three-drawer nightstand blends European farm style with elegant details for a look of livable luxury. The Caramel Froth finish is accented by antique white paint. Burnished bronze hardware completes the timeless design. The top drawer is wallpapered, the bottom drawer is cedar-lined. Three-plug outlet with USB port.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop drawer is wallpaperedBottom drawer is cedar-linedPower supplyFinish: Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Caramel Froth finishHardware: Bu | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 23.75W x 10.5D x 5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 24.375W x 12.75D x 5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 140.80 |
| Carton Width | 39.75 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan and Cedar Veneers with Resin, Wallpaper and Antique Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 114.4 |
| Image Role Data | {“5300_90016detail”:[“Detail Image 1″],”5300_90016room”:[“Room Image 1″],”5300_90266room”:[“Room Image 2″],”5300_90016silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5300_90016top”:[“Top Silo Ima |
| Weight | 114.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 36 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Complete The Look
Chatelet Fretback Arm Chair
Bedroom Chatelet King Wood Panel Headboard
Chatelet Scroll Accent Table
Chatelet Queen Upholstered Panel Bed
Chatelet Writing Desk
Chatelet Nightstand
Chatelet Splatback Side Chair
Chatelet Rectangle Cocktail Table
Chatelet Rectangle Leg Dining Table with Two 18” Leaves
Chatelet Fretback Side Chair
Bedroom Chatelet California King Panel Rails
Chatelet King Wood Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Affinity Leg Nightstand
Waterfall Black Nightstand
Sanctuary Nightstand
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Speckled Gray
Normandy Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Verona Nightstand
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Normandy Open Nightstand
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Black
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chatelet Nightstand
"*" indicates required fields