Sanctuary Nightstand
Bombe-shaped 3-drawer nightstand in Bardot silver leaf with a softly aged patina, inspired by 18th-century French design. Hardwoods with cedar veneers and felt details offer refined bedside storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by an 18th Century French Antique, this curvy three-drawer bombe-shaped nightstand is all elegance in a silver leaf finish with slightly aged patina and opulent hardware.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 21W x 10.5D x 4.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 23W x 14.5D x 4.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 21W x 12.25D x 4.5H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 122.10 |
| Carton Width | 36.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 18.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwoods, Cedar Veneers, Resin, Silver Leaf, Felt and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 99 |
| Image Role Data | {“5413_90866room”:[“Room Image 1″],”5413_90016silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5413_90016top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Complete The Look
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Sanctuary Shaped Mirror
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Headboard
Sanctuary Spindle Side Chair
Sanctuary Dresser
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Footboard
Sanctuary Armoire – Visage
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Sanctuary Upholstered Side Chair
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Ciao Bella Two-Drawer Nightstand- Speckled Gray
Chatelet Fretwork Nightstand
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Black
Tynecastle Nightstand
Normandy Open Nightstand
Chatelet Nightstand
Grandpas Cabin Night Stand
Chatelet Nightstand
Bellevue Open Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Nightstand
"*" indicates required fields