Ciao Bella Telephone Table
Compact 3-drawer telephone table in a layered, distressed black finish with poplar/maple construction. Includes a USB electrical outlet and back cord clip for convenient bedside or chairside charging.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Perfect for adding vintage charm beside your bed, family room chairs or even in a kitchen or hallway, the 3-drawer Ciao Bella Telephone Table gives a style punch to even small spaces, at only 20 inches wide. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneer, the table is finished in a exquisite soft black with multi-layering to appear it is aged gracefully through the decades. Features include a USB electrical outlet and cord clip on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 32.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 93.50 |
| Carton Width | 24.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 14.75W x 13.5D x 4.25H |
| Drawer Handle Material | Zinc alloy |
| Height | 29.00 |
| Material Description | Maple Veneers and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping. multi-layer rub-through, emulsion |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 77 |
| Image Role Data | {“5805_90115_99_detail”:[“Detail Image 1″],”5805_90115_99_room”:[“Room Image 1″],”5805_90866_019_115_99_room”:[“Room Image 2″],”5805_90115_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5805_ |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 20 × 29 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Ciao Bella |
Complete The Look
Ciao Bella Spindle Back Counter Stool-Speckled Gray
Bedroom Ciao Bella 5/0-6/6 Rail- Black
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Bedroom Ciao Bella 5/0 Upholstered Headboard- Black
Ciao Bella Flip-Top Console
Ciao Bella Queen Upholstered Bed- Black
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Top w/ 2-18in Leaves
Ciao Bella Bachelors Chest
Ciao Bella Bench
Bedroom Ciao Bella 5/0 Upholstered Footboard- Black
Ciao Bella Spindle Back Bar Stool-Speckled Gray
Casual Dining Ciao Bella 84in Trestle Table Base- Black
Items We Think You Will Love..
Leesburg Nightstand
Normandy Open Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Chatelet Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Normandy Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Black
Bellevue Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ciao Bella Telephone Table
"*" indicates required fields