St. Armand Square Cocktail Table
Square cocktail table with a light natural acacia top and antique bronze metal base. Minimalist coffee table adds warm rustic character to modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rustic meets sleek with the St. Armand Square Cocktail Table, featuring a top crafted of Acacia Solid Wood in a light natural finish and a metal base in an antique bronze finish.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 7.75 |
| Carton Length | 34.00 |
| Carton Weight | 39.68 |
| Carton Width | 33.25 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 33.07 |
| Image Role Data | {“5601_80112_115_85001_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5601_80112_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_80112_LTWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Accent Martini Table
St. Armand Entertainment Console
St. Armand Chairside Table
St. Armand Round End Table
St. Armand Writing Desk
St. Armand Writing Desk
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Round End Table
Saint Armand Martini Table
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Door Chest
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Sylvie Square Coffee Table
Waterfall Black Round Coffee Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Millwork Brown Rectangular Coffee Table
Verona Rectangular Coffee Table
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Plymouth Gray Square Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Armand Square Cocktail Table
"*" indicates required fields