St. Armand Round End Table
Round end table pairing a light wood acacia top with a slim metal base, distressed for a casual transitional look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add modern flair to your spaces with this chairside companion, the casual rustic St. Armand Round End Table combining an Acacia Solid Wood top in a light wood finish with a lightly-scaled metal base.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 5601-80113-BLK |
| Carton Height | 7.75 |
| Carton Length | 25.25 |
| Carton Weight | 24.25 |
| Carton Width | 25.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Acacia Solids and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 17.64 |
| Image Role Data | {“5601_80113_LTWD_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”5601_80110_113_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”5601_80113_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_80113_LTWD_top” |
| Weight | 17.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
St. Armand Accent Martini Table
Saint Armand Martini Table
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Entertainment Console
St. Armand Chairside Table
St. Armand Chairside Table
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Door Chest
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Rectangular Cocktail
Saint Armand Nest of Tables
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Round End Table
Millwork Brown End Table
Storia Round End Table
Verona End Table
Melody White Round End Table
Americana End Table
Lake House Square Lamp Table
Sylvie Short Bunching Table
Eclipse Brown Round End table
Sylvie Tall Bunching Table
Carpenter Brown Lamp Table
Lake House End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Armand Round End Table
"*" indicates required fields