St. Armand Writing Desk
Industrial-style writing desk in light natural acacia with an antique bronze metal frame, featuring 2 drawers with a removable writing insert, pencil tray and dividers, plus 4 shelves. Center open area accommodates a keyboard.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sophisticated and stylish, the St. Armand Writing Desk would be at home In a loft or studio office with its combination of Acacia Solids in a light natural finish and metal tube in an antique bronze finish. This functional piece has 2 drawers, one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer, 3 removable dividers in each drawer and 4 wood shelves, along with a center open area for the keyboard.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersOne removable writing insert and pencil tray for use in either drawerThree removable dividers in each drawerFour wood shelvesCenter open area for keyboardFinish: Light natural finish with antique bronze metal finish and distressingDistressed Fi | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 170.86 |
| Carton Width | 59.75 |
| Depth | 28.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 9.5W x 19.5D x 1.75H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 56.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 134.48 |
| Image Role Data | {“5601_10458_LTWD_withdrawers_detail”:[“Detail Image 1″],”5601_10458_85001_LTWD_EC447_084_room”:[“Room Image 1″],”5601_10458_LTWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_10458_LTWD_b |
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Complete The Look
St. Armand Rectangular End Table
Saint Armand Martini Table
St. Armand Chairside Table
St. Armand Door Chest
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Rectangular End Table
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Chairside Table
St. Armand Drink Table
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Round End Table
St. Armand Writing Desk
Items We Think You Will Love..
Corsica Junior Executive Desk
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven Executive L Right Return
Blossoming Hope Writing Desk
Chatelet Writing Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Tynecastle Executive Desk
Archivist Writing Desk
South Park 60” Writing Desk
Rhapsody Executive Desk
42” Leg Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
St. Armand Writing Desk
"*" indicates required fields