Cascade Three-Drawer Nightstand
Oak-veneer nightstand with reeded drawer fronts and a dry-brushed Terrain finish on slender metal legs with an X-stretcher. Three self-closing drawers include a USB outlet and cord clip for bedside charging.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Svelte and sophisticated in a serene soft finish on Oak Veneers with tactile reeded drawer fronts, the Cascade Nightstand with 3 self-closing drawers is a stylish statement piece brimming with storage and function. The Terrain finish on oak veneers is dry-brushed for a casual appeal, and accented by champagne-colored bar pull hardware and slender metal legs joined by an X-stretcher. Functional features include a USB Outlet and cord clip.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 32.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 103.00 |
| Carton Width | 29.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 21.375W x 15.375D x 2.5H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 28.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 70 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 92 |
| Image Role Data | {“6120_90115_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_90115_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90115_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 26 × 28 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Casual Dining Cascade Pedestal Dining Table Top
Cascade Four-Drawer Bachelor Chest
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Panel Footboard
Casual Dining Cascade Pedestal Dining Table Base
Bedroom Cascade 5/0 Sleigh Headboard
Cascade Six-Drawer Dresser
Bedroom Cascade 5/0 Panel Footboard
Bedroom Cascade 5/0 Sleigh Footboard
Cascade Two-Drawer Nightstand
Cascade Console Table
Bedroom Cascade 5/0-6/6 Rails
Home Office Cascade Bookcase Hutch
Items We Think You Will Love..
Grandpas Cabin Night Stand
Affinity Three-Drawer Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Affinity Leg Nightstand
Sanctuary Bedside Table
Ludwig Brown Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Leesburg Nightstand
Sanctuary Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields