Cascade Writing Desk
Writing desk in dry-brushed Terrain oak with tactile reeded drawer fronts and a slender metal base. Two drawers include a removable felted pencil tray and a divider for organized storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Svelte and sophisticated in a serene soft finish on Oak Veneers with tactile reeded drawer fronts, the Cascade Writing Desk is a stylish statement piece and a functional work-from-home solution. The Terrain finish on oak veneers is dry-brushed for a casual appeal and accented by champagne-colored bar pull hardware and slender metal legs joined by stretchers on the sides and back. The left drawer has one removable pencil tray with a felt bottom that can be used in either drawer, and the right drawer has one removable divider with two sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two reeded front drawersLeft drawer has one removable pencil tray with felt bottom and can be used in either drawerRight drawer has one removable divider with two slotsChampagne colored metal baseFinish: Terrain: a soft, taupe finishHardware: Champagne co | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 35.25 |
| Carton Length | 30.75 |
| Carton Weight | 169.30 |
| Carton Width | 60.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25W x 19.875D x 3.25H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Material Description | Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 56.25 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 104.4 |
| Image Role Data | {“6120_10458_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_10458_416_510_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_10458_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_10458_80_back_silo”:[“Silo Image 2”,”S |
| Weight | 104.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 56.25 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Cascade Two-Drawer Nightstand
Cascade King Panel Bed
Cascade Display Cabinet
Cascade Console Table
Cascade End Table
Cascade Three-Drawer Nightstand
Bedroom Cascade 5/0-6/6 Rails
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade File Cabinet
Casual Dining Cascade Pedestal Dining Table Top
Bedroom Cascade 5/0 Sleigh Footboard
Cascade Bookcase Base and Hutch
Items We Think You Will Love..
54 inch Writing Desk
Tynecastle Writing Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Telluride Computer Credenza
Corsica Executive Desk
Corsica Writing Desk
Archivist Writing Desk
Rhapsody Executive Desk
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Chatelet Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade Writing Desk
"*" indicates required fields