Cascade End Table
Rectangular end table pairing a soft-taupe oak veneer top and trim with a lacquered burlap base. A simple, transitional accent for living rooms.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Get your Zen on with the Cascade End Table, combining a lacquered burlap finish with an Oak Veneer top and trim in a soft, serene taupe finish. The airy vibe and rectangle shape is a simple, stylish and practical addition to any living space.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 25.40 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 75.00 |
| Carton Width | 34.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 22.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Burlap |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 30.25 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing and shading |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 58 |
| Image Role Data | {“6120_80115_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_80112_85003_90007_05_80115_85006_10445_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_80115_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_80115_80_top” |
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 30.25 × 22 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Cascade King Panel Bed
Bedroom Cascade 5/0 Panel Footboard
Cascade Display Cabinet
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Sleigh Footboard
Cascade Bookcase Base
Casual Dining Cascade Pedestal Dining Table Top
Cascade Three-Drawer Nightstand
Cascade Rectangle Cocktail Table
Cascade Entertainment Console
Bedroom Cascade 5/0-6/6 Rails
Home Office Cascade Bookcase Hutch
Cascade One-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Eclipse Brown Round End table
Melody White Round End Table
Brookhaven Round Lamp Table
Sylvie Tall Bunching Table
Ludwig Brown End Table
Athens End Table
Americana End Table
City View Round End Table
Plymouth Gray End Table
Plymouth Gray End Table
Palette Brown Tall Bunching Table
Lake House Square Lamp Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade End Table
"*" indicates required fields