Cascade Credenza
Transitional credenza in soft taupe oak veneers with a reeded front and four doors on soft-close hinges with touch latches. Adjustable shelving behind each pair of doors offers tidy sideboard storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Create a serene and tranquil haven with the Cascade Credenza in an organic soft taupe finish on Oak Veneers with a tactile reeded front in a diagonal pattern. Modern and relaxing, the Cascade Credenza has four doors with soft-close hinges and touch latches with one adjustable shelf behind each pair of doors.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 38.75 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 242.70 |
| Carton Width | 74.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.25 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 71.25 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing, shading |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 207.5 |
| Image Role Data | {“6120_75900_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_75900_906_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_75200_400_410_900_906_80_room”:[“Room Image 2″],”6120_75900_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |
| Weight | 207.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 71.25 × 35.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Cascade Four-Drawer Bachelor Chest
Cascade Display Cabinet
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade King Panel Bed
Cascade California King Panel Bed
Cascade Console Table
Home Office Cascade Bookcase Hutch
Bedroom Cascade 5/0-6/6 Panel Rails
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Panel Footboard
Cascade Pedestal Dining Table
Casual Dining Cascade Pedestal Dining Table Top
Bedroom Cascade 5/0 Panel Footboard
Items We Think You Will Love..
Affinity Server
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Treasures Buffet – Oak
Americana Server
Chatelet Buffet
Farmhouse Server
Chatelet Bunching Curio
Newport Server
Leesburg Display Cabinet
Rhapsody 96” Credenza
Summerville Server
Normandy Buffet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade Credenza
"*" indicates required fields