Cascade Cocktail Table
Round coffee table in taupe oak veneers with dry brushing and a champagne-colored metal base. Casters add mobility while maintaining a light, transitional look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inject a sense of calm and tranquility into you living space with the soft and stylish round-shaped Cascade Cocktail Table combining Oak Veneers in a tactile taupe finish with dry brushing and a champagne-colored metal base to add a touch of sparkle.
Product Details
| Carton Height | 22.00 |
|---|---|
| Carton Length | 46.00 |
| Carton Weight | 137.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 42.00 |
| Distressing | Yes |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 17.50 |
| Levelers | No |
| Material Description | Oak Veneers, Metal and Casters |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 79.5 |
| Image Role Data | {“6120_80310_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_80310_80_75600_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_80310_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_80310_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 79.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 17.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Panel Footboard
Cascade Entertainment Console
Cascade Six-Drawer Dresser
Bedroom Cascade 5/0 Panel Headboard
Cascade End Table
Cascade Three-Drawer Nightstand
Cascade File Cabinet
Cascade Display Cabinet
Cascade Console Table
Cascade California King Sleigh Bed
Cascade Square Cocktail Table
Cascade Console Table
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray Square Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Eclipse Brown Round Coffee table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Sylvie Square Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade Cocktail Table
"*" indicates required fields