Cascade Credenza
Oak-veneer credenza with reeded two-door front on slender metal legs, finished in soft taupe Terrain. Soft-close, touch-latch doors open to an adjustable shelf for tidy storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a tranquil Zen vibe, the versatile Cascade Credenza is crafted of Oak Veneers in a soft taupe finish with slender metal legs. The Terrain finish is dry-brushed for a casual and tactile feel with reeded fronts on the two doors. The pair of doors has soft-close hinges and touch latches and one adjustable shelf behind.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 42.25W x 7.25D x 11H |
| Base Panel Opening | 42.25W x 7.25D x 9.875H |
| Carton Height | 40.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 161.00 |
| Carton Width | 47.75 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 110 lbs |
| Width | 44.25 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 145 |
| Image Role Data | {“6120_85006_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_80112_85003_90007_05_80115_85006_10445_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_85006_80_90007_05_room”:[“Room Image 2″],”6120_85006_80_silo”:[“Silo Im |
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 44.25 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Bedroom Cascade 5/0 Panel Headboard
Cascade Server
Cascade Console Table
Cascade Rectangle Cocktail Table
Cascade End Table
Cascade Cocktail Table
Bedroom Cascade 5/0 Sleigh Headboard
Cascade Display Cabinet
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Sleigh Headboard
Cascade Queen Panel Bed
Cascade Writing Desk
Cascade Square Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Amani Three-Drawer Accent Chest
58” Red Asian Cabinet
Melange Four-Door Credenza
Verona Accent Table
Oval Accent Table
Waterfall Black Accent Table
Amani Accent Table
Bubble Glass Accent Table
Melody White Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Curata Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade Credenza
"*" indicates required fields