Cascade Console Table
Lacquered burlap console table with subtle metal inlay, 16 in. deep for tight spaces. Cubby-like storage with one fixed shelf adds organized display.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a serene neutral color palette and crafted in a tactile lacquered burlap finish with a subtle metal inlay with an alluring sparkle, the Cascade table offers cubby-like storage and display areas to clear your clutter and infuse your space with tranquility. At only 16 inches deep, this piece will fit in tight spaces. One fixed shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 39.80 |
| Carton Length | 19.30 |
| Carton Weight | 184.50 |
| Carton Width | 83.10 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Burlap and Metal Inlay |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 76.00 |
| Weight | 147.3 |
| Image Role Data | {“6120_85003_05_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_80112_85003_90007_05_80115_85006_10445_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_85003_05_room”:[“Room Image 2″],”6120_85003_05_silo”:[“Silo Image 1”,”S |
| Weight | 147.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 76 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Cascade Bookcase Base
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Panel Headboard
Cascade End Table
Cascade End Table
Cascade Queen Panel Bed
Cascade One-Drawer Nightstand
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Panel Footboard
Cascade Display Cabinet
Cascade Cocktail Table
Cascade Upholstered Side Chair
Cascade Four-Drawer Bachelor Chest
Cascade Upholstered Arm Chair
Items We Think You Will Love..
City View Console Bar Table
Bexar Leg Huntboard
Affinity Glass Top Accent Console
Elixir Console Table
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Parkland Falls Console Bar Table
Ciao Bella Narrow Console
Beaumont Console
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Melange Console Table
Brookhaven Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade Console Table
"*" indicates required fields