Cascade File Cabinet
Oak veneer file cabinet in a Terrain taupe finish with dry-brushing and champagne tab pulls. Two soft-close doors conceal a locking file drawer and a fixed shelf for streamlined storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Clear the clutter, streamline your life and create a calm and tranquil haven at home with the help of the sleek silhouette of the Cascade File Cabinet. Crafted of Oak Veneers, the cabinet is finished in Terrain, a soft taupe color with dry-brushing, and accented by champagne-colored tab pulls. This highly-functional piece has two doors with magnetic door catches and soft-close hinges. Behind the doors is one locking file drawer below and one fixed shelf above for storage.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 156.10 |
| Carton Width | 41.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 30.125W x 13.5D x 9H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 133 |
| Image Role Data | {“6120_10458_416_510_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_10416_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_10416_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6120_10416_80_top |
| Weight | 133 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 38 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Complete The Look
Home Office Cascade Bookcase Hutch
Casual Dining Cascade Pedestal Dining Table Top
Cascade Console Table
Cascade Rectangle Dining Table with 1-22 in Leaf
Bedroom Cascade 5/0 Sleigh Footboard
Bedroom Cascade 6/0-6/6 Sleigh Footboard
Cascade Square Cocktail Table
Cascade Queen Sleigh Bed
Cascade Server
Cascade Credenza
Bedroom Cascade 5/0-6/6 Rails
Cascade Console Table
Items We Think You Will Love..
Elon Desk Pedestal
Magnolia Manor Credenza
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Top
Brookhaven Lateral File
Rustic Glam Credenza
House Blend Lateral File
Tynecastle Lateral File
Bristowe Lateral File
Curata Mobile File
Telluride Lateral File
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Cascade File Cabinet
"*" indicates required fields