Elon Two-Door Cabinet
Two-door cabinet in flat-cut walnut veneers with soft-close hinges and two adjustable shelves. Bunch with other Elon pieces or use as a desk base; levelers included.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With an architectural, craftsman-like quality the Elon Two-Door Cabinet is crafted of Flat Cut Walnut Veneers in a satin medium wood finish. Build your own configuration, as the cabinet can be bunched with other 1650 Elon office items or used as a desk base. There are two adjustable wood shelves behind the two doors with soft-close hinges. Levelers included.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 30.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 114.97 |
| Carton Width | 35.13 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 27.25 |
| Material Description | Flat Cut Walnut Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 94.91 |
| Image Role Data | {“1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room”:[“Room Image 1″],”1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room2”:[“Room Image 2″],”1650_10_modular_room”:[“Room Image 3″],”1650_10418_MWD_silo”:[“Sil |
| Weight | 94.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 32 × 27.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
Complete The Look
Elon 64in Desk Top
Elon Lateral File
Elon 74in Desk Top
Elon Home Office Office Wall System
Elon Desk Pedestal
Elon Bunching Short Bookcase
Elon Desk Base
Items We Think You Will Love..
Magnolia Manor Corner Filler
Commerce & Market Lateral File
Curata Mobile File
Magnolia Manor Credenza Hutch
Documents Lateral File
Burnham Lateral File
Tynecastle Lateral File
Magnolia Manor Mobile File
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Hutch
Diplomat Diplomat Credenza
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Top
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Elon Two-Door Cabinet
"*" indicates required fields