Elon Desk Pedestal
Three-drawer desk pedestal in flat-cut walnut veneers with dark bronze bar pulls, featuring dividers, a writing insert, and a removable pencil tray. Bottom drawer locks and supports letter/legal files with a pendaflex system.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a craftsman flair, this three-drawer Elon Desk Pedestal is crafted of Flat Cut Walnut Veneers in a Medium Wood finish with dark bronze metal bar pulls. The top drawer has two removable dividers, one writing insert and one removable pencil tray. The second drawer has two removable dividers and the third drawer is a locking file drawer with pendaflex letter/legal filing system. Finished back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop drawer has two removable dividers, one writing insert, and one removable pencil traySecond drawer has two removable dividersThird drawer is a locking file drawer with pendaflex letter/legal filing systemFinished backFinish: Medium wood fi | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 14.5W x 19.875D x 3.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 14.5W x 19.875D x 3.125H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 14.5W x 16.875D x 9.75H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Carton Height | 30.88 |
| Carton Length | 34.00 |
| Carton Weight | 118.50 |
| Carton Width | 21.38 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 27.25 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Flat Cut Walnut Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| Width | 18.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 100.53 |
| Image Role Data | {“1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room”:[“Room Image 1″],”1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room2”:[“Room Image 2″],”1650_10246_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1650_10 |
| Weight | 100.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 18 × 27.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
Complete The Look
Elon Lateral File
Elon 64in Desk Top
Elon Two-Door Cabinet
Elon Desk Base
Elon Bunching Short Bookcase
Elon Home Office Office Wall System
Elon 74in Desk Top
Items We Think You Will Love..
House Blend Lateral File
Magnolia Manor Hutch
Documents Lateral File
Sonnet Lateral File
Telluride Lateral File
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Base
Magnolia Manor Credenza Hutch
Brookhaven Lateral File
Magnolia Manor Jr Executive Media Lateral File
Corsica Lateral File
Tynecastle Lateral File
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Elon Desk Pedestal
"*" indicates required fields