Diplomat Diplomat Credenza
76 in. credenza in figured walnut veneers with a Volakas marble top and gold-colored square knobs. Includes four shelves and one drawer for file and storage organization.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rich, dark figured walnut veneers are accented by a Volakas Marble top in white, gray, cream and beige colors to create a striking and timeless piece with functional appeal. The four doors with soft close hinges have touch latches, and the left door has one adjustable wood shelf and one pull-out tray. The center pair of doors have one drawer and one adjustable/reversible wood shelf with wine option holding up to 10 bottles. The right doors with one file drawer accommodate letter or legal documents. Ventilated back panel and wire management. Gold-colored square knobs add an updated touch.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft close hinges and touch latchesLeft door with one adjustable wood shelf and one pull out trayCenter pair of doors with one drawer and one adjustable/reversible wood shelf with wine option holding up to 10 bottlesRight door with one fil | Yes |
|---|---|
| 1st Row Center Shelf Opening | 36.75W x 15.375D x 9.25H |
| 1st Row Left Shelf Opening | 17.25W x 16.375D x 9.25H |
| 1st Row Left Wood Shelf Weight Capacity | 45 lbs |
| 2nd Row Left Shelf Opening | 17.25W x 16.75D x 15H |
| 2nd Row Left Wood Shelf Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Stained, sealed, hand holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood, veneer |
| Carton Height | 40.50 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 327.39 |
| Carton Width | 79.00 |
| Center Base Panel Opening | 36.75W x 15.375D x 10.25H |
| Center Cabinet Opening | 36.75W x 15.375D x 21H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 36.75W x 15.375D x 1.5TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 90 lbs |
| Depth | 19.00 |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| File Drawer | Yes |
| Height | 36.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 31W x 13.25D x 3.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Left Cabinet Opening | 17.75W x 16.375D x 25H |
| Left Wood Shelf Dimensions | 17.25W x 16.375D x .75TH |
| Material Description | Figured Walnut Veneers and Volakas Marble |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Right Drawer Dimensions | 14.25W x 14D x 9H |
| Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 76W x 19D x .875TH |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Top Material 1 | Marble |
| Width | 76.00 |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 279.99 |
| Image Role Data | {“6082_10464_89_detail”:[“Detail Image 1″],”6082_10464_89_room”:[“Room Image 1″],”6082_10464_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6082_10464_89_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 279.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 76 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Diplomat |
Complete The Look
Diplomat Diplomat Writing Desk
Items We Think You Will Love..
House Blend Lateral File
Telluride Lateral File
Leesburg Lateral File
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Hutch
Elon Lateral File
Elon Desk Pedestal
Sutter Lateral File
Corsica Lateral File
Elon Two-Door Cabinet
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Top
Sonnet Credenza
Documents Lateral File
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Diplomat Diplomat Credenza
"*" indicates required fields