Diplomat Diplomat Writing Desk
68 in. writing desk in figured walnut veneers with a rich dark finish and gold-colored square knobs. Offers five drawers for organized storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A timeless European-inspired desk silhouette crafted of Figured Walnut Veneers is accented by transitional gold-colored square knobs to create a stylistically versatile piece. Featuring carved tapered legs and accents, the five drawers include left and right top drawers with removable/interchangeable writing surface and pencil tray. Each of the top drawers has two removable partitions. The center drawer has a drop-front writing surface and wire management. Two bottom utility drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Five drawersLeft and right top drawers have removable/interchangeable writing surface and pencil trayEach of the top drawers has two removable partitionsCenter drawer with drop-front writing surface and wire managementTwo bottom utility drawersCarved tape | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.25W x 17.5D x 2.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.25W x 17.5D x 2.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Back Panel Description | Finished |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 33.25 |
| Carton Weight | 224.87 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 30.00 |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Finish | Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 31.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 18D x 2.75H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Knee Space | 27.75W x 25H |
| Material Description | Figured Walnut Veneers |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 156.53 |
| Image Role Data | {“6082_10458_89_detail”:[“Detail Image 1″,”Detail Image 2″],”6082_10458_89_EC209_005_room”:[“Room Image 1″],”6082_10458_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6082_10458_89_back_silo” |
| Weight | 156.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 68 × 31.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Diplomat |
Complete The Look
Diplomat Diplomat Credenza
Items We Think You Will Love..
Archivist Writing Desk
Home Office Brookhaven Left Pedestal Desk
Corsica Junior Executive Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Leesburg Executive Desk
Corsica Writing Desk
Telluride 66” Writing Desk
Tynecastle Executive Desk
Rustic Glam Trestle Desk
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Diplomat Diplomat Writing Desk
"*" indicates required fields