Elon Desk Base
7″ (17.8 cm) Home Office Elon Desk Base highlighted with Flat Cut Walnut Veneers and Iron, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Product Details
| Carton Height | 9.75 |
|---|---|
| Carton Length | 27.50 |
| Carton Weight | 31.31 |
| Carton Width | 31.50 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 28.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Flat Cut Walnut Veneers and Iron |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 7.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 23.26 |
| Image Role Data | {“1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room”:[“Room Image 1″],”1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room2”:[“Room Image 2″],”1650_10_modular_room”:[“Room Image 3″],”1650_10104_MWD_silo”:[“Sil |
| Weight | 23.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 7 × 28.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
Complete The Look
Elon 64in Desk Top
Elon Two-Door Cabinet
Elon 74in Desk Top
Elon Home Office Office Wall System
Elon Bunching Short Bookcase
Elon Desk Pedestal
Elon Lateral File
Items We Think You Will Love..
Henry Caramel Leather Loveseat
Henry Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Henry Caramel Leather Chair
Henry Caramel Leather Sofa
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Elon Desk Base
"*" indicates required fields