Burnham Lateral File
Lateral file cabinet in Grey Mink alder veneers with dark bronze knobs. Two locking file drawers with pendaflex system glide on full-extension ball-bearing slides.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a soft modern and casual appeal, the Burnham Lateral File is crafted of Alder Veneers with knots in a Grey Mink finish accented by dark bronze knob hardware. This functional and versatile piece offers two locking file drawers with pendaflex filing system and locks on the front of the drawers. The drawers are on metal ball bearing full-extension slides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 85 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 150.40 |
| Carton Width | 39.50 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 30.5W x 18D x 9H |
| Drawer Handle Finish | Dark Bronze |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 33.00 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers with Knots |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-5921-GrayMink-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 110 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 129 |
| Image Role Data | {“5921_10466_90_room”:[“Room Image 1″],”5921_10458_466_445_80_room”:[“Room Image 2″],”5921_10466_90_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5921_10466_90_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Burnham & Work Your Way |
Complete The Look
Burnham Executive Desk
Burnham Bookcase
Burnham Junior Executive Desk
Burnham Writing Desk
Items We Think You Will Love..
Documents Lateral File
House Blend Lateral File
Elon Two-Door Cabinet
Magnolia Manor Hutch
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Base
Curata Mobile File
Hera Credenza
Archivist Lateral File
Magnolia Manor Jr Executive Media Lateral File
Telluride Lateral File
Magnolia Manor Jr Executive Credenza Hutch
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Burnham Lateral File
"*" indicates required fields