Burnham Writing Desk
Writing desk in Grey Mink alder veneers with dark bronze knobs, finished on all sides. Includes a file drawer, drop-front keyboard drawer with cord cutout, removable organizers, and a hidden-storage bottom drawer.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a soft modern and casual appeal, the Burnham Writing Desk is crafted of Alder Veneers with knots in a Grey Mink finish with dark bronze knob hardware. Featuring 4 drawers, the left drawer is a file drawer with pendaflex system and full extension metal ball bearing slides. The Center drawer has a drop-front for keyboard use and wire cutout in the back of drawer. The top right drawer has a removable pencil tray, inserts and removable writing slide with full extension metal ball bearing slides. The right bottom drawer has a false bottom with finger hole for hidden storage and is on full extension metal ball bearing slides. Finished on all sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four drawersLeft drawer is a file drawer with pendaflex system and 150lb full extension metal ball bearing slidesCenter drawer has a drop-front for keyboard use and wire cutout in the back of drawerTop right drawer has a removable pencil tray, inserts and | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 11.5W x 20D x 2.375H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Right Drawer Dimensions | 11.375W x 20D x 5.75H |
| 2nd Row Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 32.75 |
| Carton Weight | 211.30 |
| Carton Width | 61.75 |
| Depth | 29.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Bronze |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 21.75W x 17.125D x 2.125H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Left Drawer Dimensions | 11.5W x 17.25D x 9.5H |
| Left Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Material Description | Alder Veneers with Knots |
| Number of Drawers | 4 |
| Sales Panel | HF-5921-GrayMink-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 58.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 165 |
| Image Role Data | {“5921_10458_90_detail”:[“Detail Image 1″],”5921_10458_466_445_80_room”:[“Room Image 1″],”5921_10458_90_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5921_10458_90_back_silo”:[“Silo Image 2”,”S |
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 58 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Burnham & Work Your Way |
Complete The Look
Burnham Junior Executive Desk
Burnham Lateral File
Burnham Bookcase
Burnham Executive Desk
Items We Think You Will Love..
Tynecastle Executive Desk
Curata Writing Desk
Home Office Susan G. Komen Perseverance Writing Desk
South Park 60” Writing Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Archivist Writing Desk
Rhapsody Executive Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Brookhaven Executive Desk
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Burnham Writing Desk
"*" indicates required fields